Informácie

CK Wanderer * Tel.: 0905 947 833 ˙ 0903 956 414 * E-Mail: info@wanderer.sk

Disneyland

DISNEYLAND S TRESTOM SMRTI

Ten, komu sa podarilo navštíviť Singapur isto dobre vie, prečo sa tomuto ostrovu hovorí aj „Disneyland s trestom smrti“. Tamojšia autoritárska vláda síce v poslednom čase vsadila na zábavu pre turistov, lenže ani trochu neupustila od uplatňovania tvrdých a nekompromisných zákonov, ktorých porušenie prísne trestá. Týmto spôsobom sa chráni pred zločincami zo zahraničia, no zároveň aj vychováva vlastných občanov. V Singapure totiž platí, že ten kto sa nedokáže prispôsobiť systému, musí spoločnosť opustiť. Ako to funguje v praxi?

Prečo cukor a bič slávi úspechy?

Singapuru nie náhodou hovoria aj mesto pokút. Značky s rôznymi zákazmi alebo príkazmi zdobia jeho ulice na každom kroku. A nie sú tu náhodou. Aj vďaka nim si toto mesto získalo povesť až sterilne čistého. Za každý priestupok hrozí poriadne mastná pokuta. Tie najnižšie sa pohybujú od 500 singapurskych dolárov – teda okolo 8 tisíc korún – a pri vážnejších priestupkoch dosahujú až desať násobok. Mladík Viet Anh, ktorý prišiel na ostrov pred piatimi rokmi z Vietnamu si však metódu cukru a biča obľúbil. „Pre tých, ktorí neboli zvyknutí na takéto správanie, to muselo byť na začiatku ťažké, ale myslím si, že časom sa každý dokáže tomuto systému prispôsobiť a neskôr ocení jeho výsledky. Tieto obmedzenia priniesli svoje ovocie, treba ich brať ako fakt a súčasť života. Pre mňa nepredstavujú žiadne ťažkosti a nedokážu ma nahnevať“, ubezpečuje. To sa však nedá povedať o mnohých cudzincoch, ktorí za neznalosť zákona často platia privysokú daň. Nuž ale, to ich v žiadnom prípade neospravedlňuje. Strážcovia zákona sú nekompromisní a neberú ohľad ani na turistov zo zahraničia, pre ktorých sú singapurske pravidlá prinajmenšom čudné. „Je to nezvyčajné trestať takto ľudí, ale považujem to len za hru, ktorá nijako nezmení môj život“, smeje sa nad systémom francúzsky podnikateľ Roger.

Žuvačky nekúpite

Zvláštny dôraz sa kladie najmä na vandalizmus a znečisťovanie verejných miest. Aj to bol dôvod, prečo pred niekoľkými rokmi vláda zakázala dovoz a predaj žuvačiek. Podľa penzionovaného učiteľa, Davida Lima, nimi ľudia blokovali dvere na metre, no nielen to. „Žuvačky tu jednoducho nekúpite. V minulosti ich boli plné chodníky a ťažko sa to čistilo, preto ich vláda zakázala“, pochvaľuje si. Našťastie, ja som si priniesol vlastné zásoby, ale na verejnosti som bol s týmto kúskom gumy v ústach široko ďaleko osamotený. Oko zákona stráži aj iné prehrešky proti slušnému správaniu. Za pľuvanec na zem, močenie vo výťahu alebo odhodenie odpadku nehrozia len pokuty, ale aj bitie palicou. V poslednom čase sa však osvedčili najmä verejnoprospešné práce. „Je to veľká hanba. Dostanete oranžovú vestu, na ktorej je napísané, čo ste vyviedli. Všetci sa na vás chodia pozerať, robia si posmešky, a aby toho nebolo dosť, ešte vás aj vyfotografujú a na druhý deň sa objaví vaša tvár v novinách“, spresňuje Liling Dai. Aj preto si každý rozmyslí, či bude prekračovať zákon alebo sa radšej poslušne zaradí do inak mierumilovného davu.

Povolenie aj na žobranie

Manažérka Joëlle, ktorá prišla do Singapuru zo Švajčiarska s dvoma deťmi, si pochvaľuje najmä bezpečnosť v uliciach. „Pre nás je to výhodné. Môžem ísť kedykoľvek po vonku sama a viem, že mi nič nehrozí. Ľudia sa tu rešpektujú a všetko tu zatiaľ funguje“, pochvaľuje si. Na rozdiel od okolitých krajín, v Singapure každý vie, čo si môže dovoliť. Ak nedodržiava pravidlá, musí čeliť následkom. Povolenie alebo licenciu treba mať takmer na všetko. Kdeže pouličný predaj suvenírov, blšie trhy alebo reštaurácie na chodníkoch. Nič také. Vláda sa pred niekoľkými rokmi rozhodla vyčistiť ulice a urobila dobre. Sterilitu centra mesta našťastie aspoň občas preruší nejaký ten pouličný umelec, ktorý aj na vyberanie peňazí do puzdra od gitary samozrejme potrebuje súhlas. Kto sa raz dostane do rúk zákona, musí akceptovať trest. Dohodnúť sa s policajtom nemá význam a v Singapure to radšej ani nikto neskúša. Už za náznak podplácania totiž môžete skončiť vo väzení. Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo, no ich počet sa meria hádam iba na promile. Žiaľ, tento ekonomický tiger je zatiaľ v boji proti korupcii v juhovýchodnej Ázii osamotený.

Autor: Michal Rybanský