Informácie

CK Wanderer * Tel.: 0905 947 833 ˙ 0903 956 414 * E-Mail: info@wanderer.sk

Kohuty

KOHÚTIE ZÁPASY

Nedbali na výzvy ochrancov prírody, vyrovnali sa so zákazmi a odvrátili aj hrozbu vtáčej chrípky. Aj preto patria kohútie zápasy v Ázii medzi tradičné a stále veľmi obľúbené športy, ku ktorým neodmysliteľne patrí hazard. V Thajsku ich nájdete v každej zo 76-ich provincií, nie všetky sú však legálne. Ako vyzerá táto pre cudzinca netradičná zábavka v praxi sme zisťovali v provincii Rayong.

Zábava len pre mužov

Kohútie zápasy sú populárne medzi všetkými vrstvami thajskej spoločnosti. Dva razy do týždňa na nich môžu najmä muži zabudnúť na starosti bežného života a zároveň skúsiť aj šťastie. Dvere majú samozrejme otvorené aj ženy, ktoré však v zaplnených arénach vidno leda tak za sporákmi. „Môže tam prísť ktokoľvek, ale turistov to na tento šport veľmi neláka. Okrem toho, majiteľ ich tu nevidí rád“, hovorí pravidelný návštevník zápasov, Sirawut. S obavami sme sa preto vybrali na koniec dediny, kde sa medzi stromami ukrývala aréna v tvare obdĺžnika, so strechou z vlnitého plechu. Parkovisko pred ňou bolo takmer plné. Nečudo, veď táto zábava má najmä na thajskom vidieku niekoľko storočí dlhú históriu. Nevedno, či to boli naši biele tváre alebo mikrofón, ktorý v okamihu pritiahol na seba pozornosť všetkých „tiež športovcov“. Po chvíľkovom váhaní najvyššieho „bossa“ sme však mohli zostať.

Nejde o fazuľky

Mnohí považujú kohútie zápasy ešte stále za krvavý šport. V Thajsku však už bojové kohúty nezomierajú. Teda, aspoň nie na legálnych ihriskách. Vláda sa podvolila tlaku ochrancov zvierat a pred niekoľkými rokmi schválila prísnejšie pravidlá boja. Fanúšikov napriek tomu neubudlo. Prečo aj, veď pre mnohých je to jedinečná príležitosť ako si zatipovať a zároveň ľahko sa dostať k peniazom. Lenže také jednoduché to zasa nie je. Podobne ako v kasíne, ak sa pani šťastena práve nepozerá, môžete prísť o celý majetok, potvrdzuje zapisovateľka stávok Hoy. „Na začiatku neviete, ktorý kohút je lepší. Zistíte to podľa toho, či útočí alebo len pasívne postáva v ringu. Aj na základe formy kohútov stávky na víťaza rastú a nad ringom poletujú na miestne pomery slušné sumy“. Napätie okolo ringu krátko pred zápasom rastie. Ľudia sa tlačia jeden na druhého, každý chce mať najlepší výhľad a čím skôr odhaliť svojho favorita. Ešte posledné úpravy, pokyn rozhodcu a boj sa môže začať.

Žiletky sú zakázané!

Po thajskom boxe Muay Thai ide o druhý najobľúbenejší šport v krajine. V hľadisku preto možno nájsť kadekoho: obyčajných roľníkov, policajtov, či dokonca vysoko postavených politikov. Výhry sa často šplhajú až k miliónu – samozrejme, nie vždy a všade. Záleží aj na výške vsadených peňazí, dodáva tréner kohútov Thong. „U nás sa na tom veľmi zbohatnúť nedá. Tohto kohúta sme cvičili dva mesiace a za každý víťazný zápas dostaneme okolo 160 korún. Berieme to preto skôr ako zábavu“, dodáva. Za tú piplačku sa to niekedy ani neoplatí. O kohútov sa treba neustále starať, liečiť im rany a udržiavať ich v kondícii. Medzi zápasmi je nevyhnutné vyčistiť hrdlo od peria súpera, doplniť tekutiny, nezabudnúť na špeciálnu medicínu a prišiť viečka, aby mali v boji stále otvorené oči. Jednoducho, kompletný servis.

Našťastie, dnes sa už oficiálne kohútie zápasy očistili, čo zrejme nie je po vôli krvilačných fanúšikov. Nepoužívajú sa rôzne drogy, žiletky, či nožíky a nebojuje sa na smrť. Po troch 25-minútových kolách je víťazom útočnejší a menej unavený kohút. Podporné prostriedky niekedy potrebujú práve ich majitelia, ktorí si zvyknú v prestávkach na hodinku zdriemnuť. Prečo by aj nie. Vydržať od skorého rána až do noci dá v tunajších horúčavách poriadne zabrať. Ešte pred niekoľkými rokmi patrila sláva len víťazom. Porazené kohúty zvyčajne skončili na pekáči a na ich mäse si pochutnal majiteľ so svojimi priateľmi. Našťastie pre bojové kohúty, časy sa predsa len menia…

Autor: Michal Rybanský