Informácie

CK Wanderer * Tel.: 0905 947 833 ˙ 0903 956 414 * E-Mail: info@wanderer.sk

IMG_1813

Od Indie sa máme čo učiť

Nie je na svete veľa krajín, pred ktorými mám taký rešpekt, akou je India. Už len počet jej obyvateľov vysoko prekračujúci jednu miliardu môže byť pre našinca odstrašujúci. Keď k tomu pripočítame obrovskú priepasť medzi bohatstvom a chudobou, kontrasty medzi mestami a vidiekom, odlišný životný štýl, relatívnu čistotu na uliciach a typickú arómu všade, kam sa len pohnete, nie každému musí táto zmes ulahodiť. India je totiž silná káva a na jej strávenie si treba zodpovedne pripraviť  žalúdok. Samozrejme, nielen ten, aj keď predchádzajúca veta bola myslená obrazne…

IMG_2010

Zrejme pri žiadnej inej krajine nie je potrebné príprave pred jej návštevou venovať takú pozornosť, ako práve Indii. Čím viac si o nej človek prečíta, tým skôr jej dokáže porozumieť. Zámerne nepoužívam slovo pochopiť, pretože to sa za niekoľko dní strávených v južnej Ázii ani nedá. Čo však odporúčam, je nasávať ju všetkými zmyslami. Najmä zrak si príde na svoje pri pohľade na pestrofarebné sárí, ktorými a to hemží všade, kam ľudské oko dovidí. Spznávať sa dá aj chuťou a čuchom. Indické jedlá sú totiž presýtené množstvom korenín, medzi ktorými dominuje najmä karí. Na svoje si príde aj sluch, ktorý na rušných uliciach a trhoch dostane poriadne zabrať. Hmatom sa zase skvele dá preskúmať hebkosť hodvábnych materiálov a stisk rúk domácich, pre ktorých sme my Európania ešte stále prudká exotika. Platí to najmä na vidieku, kde sa dodnes naplno prejavuje jednoduchosť a o to väčšia úprimnosť tamojších obyvateľov.

 

Celkový dojem o Indii však netvoria len starobylé pevnosti, krásne architektonické skvosty, úžasná príroda a malebné pláže v južnej časti krajiny. Netreba si zakrývať oči ani pred temnejšou stránkou najväčšej demokracie na svete. Súvisí najmä s chudobou, v ktorej žijú desiatky miliónov ľudí. Až v Indii som na vlastné oči zistil, aký prepych je vlastniť kus kartónu alebo igelitu, ktorými sa dá prikryť, prípadne podložiť ich pod seba v chladnejších mesiacoch. Vidieť najmä deti, spiace na chodníku s hlávkami položenými na betóne, špinavé, hladné, často choré a bez nádeje na zmenu k lepšiemu, je skúška osobnej statočnosti pre každého návštevníka tejto krajiny. Človek by chcel pomôcť, vytrhnúť ich z biedy, podeliť sa o komfort, ktorý si užívame doma, no vzápätí si uvedomí, že toto nie je cesta. Jednak sa stane terčom pre ostatných žobrákov a aj tak väčšinou prispeje iba anonymnej skupine, ktorá získané peniaze spravuje.

IMG_1639

Áno, aj takéto veci patria k Indii a minimálne zo študijných dôvodov ich odporúčam vidieť a zažiť každému Slovákovi. Skrývajú totiž v sebe ohromnú silu poznania, no treba ich správne vyhodnotiť. Dlhodobo presadzujem názor, že na to, aby sme vedeli oceniť, čo máme doma, je nevyhnutné vidieť, ako sa žije vo svete. Až potom dokážeme pochopiť súvislosti a možno sa na svet okolo nás začneme pozerať inými očami – vyspelejšími, rozumnejšími a menej závistlivými. Možno nás prestane zaujímať, koľko zarába sused, prečo má nové topánky, kde vzal na dovolenku pri Domaši, koľko zaváraninových fliaš sa mu podarilo naplniť minulé leto. Najkrajšie na tom je poznanie, že aj bez bohatstva a materiálnych statkov sa Indovia snažia byť šťastní a hľadajú maličkosti, ktoré im pomáhajú prekonávať ťažké životné situácie. Jednou z nich je rodina, ktorá drží spolu bez ohľadu na kastu a vek a nikto z jej členov na ňu nedá dopustiť. Žiaľ, u nás sa niečo podobné vytráca a vzťahy s najbližšími sa často menia na čisto obchodnú záležitosť.

DSC01027

Či chceme alebo nie, aj od tejto krajiny sa máme stále čo učiť a preto jej návštevu odporúčam všetkým. Keď už nič iné, po návrate z nej dotyčný aspoň čiastočne dospeje. Každé poznanie totiž človeka zmení a v prípade Indie to platí dvakrát.